niedziela, 23 sierpnia 2015

Proszę Państwa – oto kółko! („Naciśnij mnie” Hervé Tullet)


Pamiętacie film braci Coenów pt. „Hudsucker Proxy”? Główny bohater Norville Barnes zostaje w nim niespodziewanie (i w konkretnym celu) prezesem wielkiej firmy produkującej zabawki dzięki czemu może przedstawić własny projekt. 

Rozwija więc na zebraniu zarządu niewielką kartkę i oczom wszystkich zgromadzonych ukazuje się... kółko. No tak – bo w jaki inny sposób przedstawić hula-hop? 

Jego prosty pomysł okazuje się oczywiście hitem. Wszak proste pomysły przeważnie są najlepsze. I obserwując świat trudno zaprzeczyć temu, wydawać by się mogło, dosyć powszechnemu stwierdzeniu...Okazuje się, że w obszarze książki dla dzieci także można osiągnąć spektakularny sukces pokazując jedynie kółko. Dowodem jest „Naciśnij mnie” Hervé'a Tulleta, który stworzył książkę zawierającą same kółka i jednocześnie światowy bestseller. 

Oczywiście kółka te zostały umieszczone na kolejnych stronach w celu wywołania interakcji z czytelnikami – i celowo nie piszę, że z dziećmi, bo i dorośli, czego jestem namacalnym dowodem, mają sporą przyjemność zabawy tym wydawnictwem. To jest jedna z tych książek, o których w zasadzie nie powinno się zbyt wiele pisać, a co najwyżej kiwać w zamyśleniu głową nad geniuszem autora – prosta, pomysłowa, angażująca i do tego wykorzystująca w tytule i we wnętrzu czynność naciskania jakże wszechobecną w dobie płatności kartami, smartfonów, terminali, tabletów i wszelkich innych gadżetów, na które codziennie się natykamy i bez których (niestety) nie możemy już żyć. Cyfrowe zmieniająca w analogowe. Stawiająca na piedestale żywioł wyobraźni i magii. A wszystko to w formie tak oczywistej i nienachalnej, że bez trudu dajemy się temu uwieść.Wydanictwo Babaryba wydało książkę o naciskaniu w wersji dwujęzycznej a "Tulletów" to w ogóle wydała sporo i z pewnością jeden z kolejnych wpisów poświęcę innym książkom Francuza, których ukazało się u nas całkiem sporo.

A jeżeli ktoś chciałby zobaczyć jak to działa to załączam poniżej filmik-spoiler.

 

Share:

2 komentarze:

  1. Jaka czysta, jaka świeża! Nasza się już ledwie trzyma w całości, ale myślę sobie, że jej stan to najlepsza rękojmia. Pozdrawiamy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeczywiście, dopiero zaczęli się nad nią "znęcać";) Pozdrawiamy również!

      Usuń

Chcesz coś dodać? Śmiało!