poniedziałek, 7 marca 2016

Rysunki Franciszki na urodziny („Po drugiej stronie lustra i co tam Alicja znalazła” Lewis Carroll)


Dzisiaj 7 marca, moje urodziny. Dlatego chciałem podzielić się z wami moim prezentem od Kasi. Książkę wydało wydawnictwo Festina Lente. I zrobiło to pięknie. Oto „Po drugiej stronie lustra i co tam Alicja znalazła” Lewisa Carrolla – pierwsze polskie wydanie z ilustracjami Franciszki Themerson (tłumaczenie Robert Stiller). Nie będę pisał o książce Carrolla, zamiast tego zacytuję kilka zdań wstępu autorstwa Jasi Reichardt:

Ilustracje do „Po drugiej stronie Lustra i co tam Alicja znalazła" („Through the Looking-Glass and What Alice found There”), zamieszczone w niniejszej książce, były gotowe w 1946, lecz nigdy nie zostały opublikowane. Przyniosło to rozczarowanie Franciszce, która zaliczała je do swoich najlepszych dokonań na polu ilustracji dziecięcej.

Powstały one w 1946 na zamówienie wydawcy, George’a G. Harrapa. Właśnie kończył się termin ochrony praw autorskich na dzieła Carrolla i istniały plany licznych nowych edycji „Alicji”. Przed końcem 1947, chociaż wykonano już bloki drukarskie, Harrap postanowił odroczyć wydanie, powołując się na „trudną sytuację rynkową”. Franciszce Themerson zależało na zrobieniu korekty wszystkich bloków tak, aby mogły być gotowe w chwili, gdy dla wydania tej książki zapali się zielone światło, ale ostatecznie nie dano jej gwarancji publikacji wciąż nic się nie działo. Dwadzieścia dwa lata później, w 1969, Franciszka Themerson postanowiła odzyskać swoje rysunki z myślą o wydaniu ich gdzie indziej. Powiedziano jej, że rysunki zaginęły. Po roku przeciągających się negocjacji prowadzonych przez prawników (Tarlo, Lyons i Aukin) ilustracje odnalazły się i wróciły do autorki.
A dzisiaj możemy wreszcie obejrzeć te ilustracje także my. Ja już to zrobiłem kilkanaście razy, a teraz zapraszam was! To jest z pewnością nasze dobro narodowe.
Share:

2 komentarze:

Chcesz coś dodać? Śmiało!