Oj, ptasia ta wydawnicza wiosna! Rozśpiewana i rozćwierkana, ale też trochę melancholijna, refleksyjna a na dodatek epicka, żeby nie powiedzieć mickiewiczowska. Zebrane w tym wpisie książki, poza tym że występują w nich ptaki, nie są do siebie podobne. Powiem więcej – każda jest inna, oparta na innym pomyśle, co innego oferująca i o czym innym traktująca. Ale być może ktoś właśnie miałby ochotę, w okolicznościach naszej wyjątkowo zimnej wiosny, na taki ożywczy, literacki koktajl z kluczem dzikich ptaków?
Definicja eposu, którą znajdziemy na wewnętrznej stronie pierwszej okładki naprowadza raczej na eposy homeryckie, jednak bardziej czuję tutaj ducha epopei mickiewiczowskiej, na co ma wpływ przede wszystkim tradycyjne metrum utrwalone przez „Pana Tadeusza”, ale też czuję go dzięki scenom (bitwa!) i metaforom, które tutaj znajdziemy. Tekst powstał przede wszystkim dla potrzeb edukacyjnych, ale ucieszyło mnie że 13-zgłoskowiec nie jest jeszcze jakąś skończoną ramotą i można za jego pomocą opowiedzieć coś ciekawego...
/BW/
Wędrowne ptaki
tekst i ilustracje: Michael Roher
Prószyński i S-ka
Co za ptak robi tak?
tekst: Maria Szajer
ilustracje: Katarzyna Minasowicz
Bajka
Pieśń o Sowie
tekst: Jarosław Górski
ilustracje: Joanna Rusinek
Egmont
O pozostałych dużo się na blogach dziecięcych ostatnio pisało, ale zaintrygowała mnie ostatnia pozycja. Panowie ostatnio zobaczyli w TV kawałek "Pana Tadeusza" i Starszy zainteresowany dziwnym sposobem wysławiania się bohaterów, zaczął dopytywać co i jak. Ściągnięto książkę, obejrzano ilustracje Szancera i poczytano parę wyimków ... Muszę sprawdzić tę "Pieśń ...".
OdpowiedzUsuńPS. Tytuł otwiera serię, czy już coś w niej jest? :)
Seria "Literacki Egmont" ma już kilka tytułów, była m.in. baśń, fantasy, reportaż. W ostatnim "rzucie" ukazała się też przypowieść "O srebrnej łyżce" Justyny Bednarek. Będę o niej jeszcze pisał na blogu.
Usuń