niedziela, 8 października 2017

"Miasto i las", wystawa na Łódź Design Festival, 3-8 października 2017 roku


Ptaków ci w książkach dla dzieci ostatnio dostatek, ale teraz będzie o wystawie. I to nie tylko o ptakach. Skojarzenia z salą wypełnioną eksponatami, do których podchodzi się po kolei i kontempluje z nabożną czcią -  jak najbardziej nieuzasadnione! Eksponatów niewiele, a za to jest plac zabaw i interaktywna książka wypełniona fajnie podaną wiedzą. Dla dzieci i dla dorosłych. 

„Miasto i las” – tak nazywa się ta wystawa, a oglądaliśmy ją (i wypróbowywaliśmy!) na Łódź Design Festival. Cytując wydawnictwo towarzyszące „opowiada o dzikich zwierzętach żyjących w mieście. Często mieszkają tuż obok nas, a my nie zawsze o tym wiemy. Czy zastanawialiście się gdzie i jak mieszkają? Co jedzą i jakie mają zwyczaje? Na wystawie poznacie ptaki, ssaki i owady. Zobaczycie budki lęgowe i karmniki. Zamienicie się w dzikie zwierzęta i wykonacie szereg trudnych zadań”. Szkoda, że impreza w Łodzi się kończy i wystawa także, więc polecam, ale w zasadzie trochę w próżni. Chociaż pokazywano ją na kilku imprezach związanych z dizajnem (Reykjawik, Gdynia, Sztokholm, Stalowa Wola, zamek Cieszyn), więc może zawita i do waszego miasta? Warto mieć na nią oko.
Starannie zaprojektowana i obmyślona - kolorystyka, liternictwo, logotypy, identyfikacja wizualna, rysunki, tkaniny, desenie, wszystko wplecione w zabawę i zachętę do nauki… Dzieciom podobało się bardzo. Nie byliśmy tam długo, nie zdążyliśmy wykonać zadań, wszystkiego dobrze przeanalizować, co najwyżej liznęliśmy. Ale…

Zaskoczeniem była dla mnie towarzyszące wystawie wydawnictwo. Nie klasyczny katalog. Raczej książka interaktywna, z zadaniami i informacjami o zwierzętach, dokarmianiu i lęgowych budkach. Doskonała pomoc edukacyjna i na dodatek rzecz pięknie, choć przede wszystkim funkcjonalnie, zaprojektowana. Z pewnością przyda się nam i wielu znajomym (wzięliśmy 4 sztuki!). Polecam szanownym wydawnictwom zwrócenie na nią uwagi. Wydaje mi się, że wystarczyłoby kilka kosmetycznych przeróbek oraz uzupełnień i byłaby świetna książka o miejskich zwierzętach. 

A poniżej informacje o twórcach wystawy i zdjęcia.

Organizator: Łódź Design Festival, „Wilk” Otwarty Klaster Designu, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli Kurator: Ewa Solarz Scenografia: Ewa Bochen i Maciej Jelski, Kosmos Project Grafika: Małgorzata Gurowska Projektanci: Agnieszka Bar, Marta i Lech Rowińscy / Beton, Anna Łoskiewicz-Zakrzewska, Zofia Strumiłło-Sukiennik, Krzysztof Benke, Tomasz Korzewski / Beza Project, Asia Piaścik / Dingflux, Marta Niemywska-Grynasz, Dawid Grynasz, Małgorzata Ćwiek / Grynasz Studio, Monika Brauntsch / Kafti, Ewa Bochen, Maciej Jelski / Kosmos Project, Anna Szuflicka, Agata Kulik-Pomorska, Paweł Pomorski / Malafor, Marcin Pogorzelski / Mapog, Liliana Krzycka i Rafał Pieszko / Menthol Architects. 


Share:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Chcesz coś dodać? Śmiało!