środa, 3 kwietnia 2019

, , ,

Tajemnice zasypanego domu ("Widmo z Głogowego Wzgórza", napisał: Edward Fenton, ilustracje: Zbigniew Piotrowski)


Zgrabna, oldskulowa przygodówka rozgrywająca się pod Nowym Jorkiem, która się dobrze zestarzała. Gdyby nie fakt, że jedna z bohaterek zaczytuje się "Wichrowymi Wzgórzami" i romantyczną poezją trudno byłoby się domyślić, że akcja dzieje się w latach 50. XX wieku. Dwunastoletni James przyjeżdża na weekend do nowo kupionego domu Wuja Olivera (autora książek dla dzieci, których głównym bohaterem jest Hal Sterling) i cioci Klary, a przede wszystkim do ich dzieci, a swoich kuzynów Obiego, Amandy i Dzidzi. Weekendowy wyjazd trochę się przedłuża z powodu obfitych opadów śniegu oraz dziwnych zdarzeń, które na pierwszy rzut oka trudno wyjaśnić... W kwestii fabuły trudno powiedzieć coś więcej, żeby nie spojlerować.Edward Fenton potrafi sprawnie i ciekawie prowadzić tę historię a dodatkowo wciąż zmieniać jej klimat - zaczyna się jak opowieść familijna, potem przeradza się w fabułę z dreszczykiem, następnie w tak obecnie lubianą, powieścią detektywistyczną z dziećmi w rolach głównych. W powieści znajdziemy galerię ciekawych bohaterów na czele ze zrzędliwą gosposią panią MacMinnes i małą kuzynką Dzidzią, ważna rola przypada także psom - grubej jamniczce Zyglindzie i Maggie, na wpół dzikiej i kudłatej rezydentce posiadłości.
Czyta się świetnie także dlatego, że tłumaczyła Irena Tuwim i wciąż jest to językowo piękne, mimo pojawiania się tu i ówdzie archaicznych (ale jakże malowniczych) słów typu: rozrękawiczniona. Książka daje nadzieję na ciąg dalszy i Fenton go nawet napisał - niestety nie został przełożony na polski. Ponieważ jest to seria "Mistrzowie ilustracji" (by the way: może warto byłoby przemianować ją na "Mistrzowie słowa i ilustracji") uwagę zwracają grafiki Zbigniewa Piotrowskiego, który rzeczywiście potrafi wyczarować kształt z każdej czarnej linii.


/BW/

Jeżeli spodobało ci się to, co napisałem i chcesz mi pomóc w utrzymaniu tego miejsca na powierzchni blogosfery klikaj i kupuj za pośrednictwem poniższych linków afiliacyjnych. Dziękuję:)
Share:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Chcesz coś dodać? Śmiało!