środa, 3 lipca 2019

, , , ,

Galeria polskich obieżyświatów ("Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków", napisał: Andrzej Fedorowicz, ilustracje: Zosia Frankowska i Jacek Ambrożewski, Wydawnictwo Dwie Siostry)


Książka Andrzeja Fedorowicza zawiera 17 opowieści o polskich podróżnikach mężczyznach (wspominam o tym, ponieważ przygotowywana jest osobna książka o podróżniczkach). Siedemnaście to sporo, a jednak lektura tej książki nie stanowiła dla nas męki podobnej do tych, których doświadczali często bohaterowie kolejnych opowieści walcząc ze sztormami, pustynnym skwarem czy rozrzedzonym himalajskim powietrzem. Czyta się to całkiem przyjemnie, bo autor zgrabnie skrócił opisy wypraw zostawiając samą esencję a trudniejsze zwroty tłumacząc w przypisach. Nie zrezygnował jednak ze starannego języka dostosowanego do dziecięcej percepcji. 


Jednak to pewnie i tak zdało by się na nic, gdyby nie galeria wspaniałych bohaterów, których charaktery i eskapady same w sobie stanowią literacki samograj. W "Podróżnikach" czytamy o postaciach legendarnych żeby wspomnieć słynnego Maurycego Beniowskiego, zakonnika Benedykta Polaka czy króla Madagaskaru Izydora Borowskiego. Jest rozdział poświęcony trochę zapomnianemu Kazimierzowi Nowakowi, który przejechał Afrykę na rowerze. Są też postacie bardziej współczesne jak Leonid Teliga, Tony Halik, Marek Kamiński, Aleksander "Olek" Doba czy polscy himalaiści na czele z Jerzym Kukuczką. Opowiadania zostały ułożone chronologicznie, ale czytaliśmy to na wyrywki i dla moich dzieci nie miało większego znaczenia czy podróż odbywała się konno, samochodem, rowerem, statkiem czy na piechotę. Przecież tematyka tych opowieści, przedstawione w nich sytuacje i przygody są tak niewiarygodne, że trudno czytać to bez wypieków na twarzy! Dzięki lekturze "Podróżników" dzieci poznają niezwykłe postacie polskich podróżników, a dla dorosłych będzie to wartościowe przypomnienie. Chociaż przyznaję, że o przygodach niektórych opisywanych tutaj osób nie miałem pojęcia i przy najbliższej okazji chętnie dowiem się o ich peregrynacjach czegoś więcej. Zresztą żądza podróży, którą obserwujemy u bohaterów "Podróżników" nie zawsze była tylko próbą wykazania się - często przybierała postać nałogu. Po powrocie do domu nie mogli znaleźć dla siebie miejsca, chcieli znów wyjeżdżać, nierzadko po osiągnięciu celu umierali. Podróże nie zawsze dawały więc szczęście tym, którzy w nie wyruszali, zawsze jednak dostarczały niesamowitego materiału do snucia wyjątkowych opowieści. 

/BW/Share:

1 komentarz:

  1. Robert Car Rental Lover17 lutego 2020 12:55

    Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń

Chcesz coś dodać? Śmiało!